طرز تهیه خوراک لوبیا چیتی


مرحله اول

برای تهیه خوراک خوشمزه لوبیا ابتدا لوبیا چیتی ها را در کاسه ای بزرگ می ریزیم و روی آن آب می ریزیم و به مدت ۶ ساعت اجازه می دهیم تا خوب خیس بخورند و در این مدت ۲ مرتبه آب آن را تعویض می کنیم تا نفخ لوبیاها از بین برود. پیاز را پوست می گیریم.

 
 
 

مرحله دوم

سپس آنرا می شوییم روی تخته آشپزخانه نگینی خرد می کنیم و داخل تابه ای روغن می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم تا داغ شود و پیازها را داخل تابه می ریزیم و تفت می دهیم و صبر می کنیم تا طلایی شوند.

 
 

مرحله سوم

سپس پیازهای سرخ شده را در بشقابی می ریزیم و سیرها را پوست می گیریم و می شوییم و خرد می کنیم و داخل تابه می ریزیم و تفت می دهیم تا سرخ شوند.گوجه فرنگی را می شوییم و روی تخته آشپزخانه خرد می کنیم و به سیر اضافه می کنیم.

 
 
 

مرحله چهارم

حالا مداوم تفت می دهیم تا آب گوجه فرنگی تبخیر شود و بعد رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و لوبیا چیتی ها را در آبکش می ریزیم و می شوییم و داخل تابه می ریزیم و همگی مواد را تفت می دهیم و ۵ لیوان آب به مواد اضافه می کنیم.

 
 
 

مرحله پنجم

(اگر تابه کوچک است می توانید مواد را به قابلمه ای منتقل کنید) درب قابلمه را می گذاریم و ابتدا حرارت را زیاد می کنیم تا آب درون قابلمه بجوش بیاید و سپس حرارت را ملایم می کنیم تا به مدت ۳ ساعت خوب لوبیاها مغز پخت شود.

 
 

مرحله ششم

سپس در زمان پخت مخلوط لوبیا چیتی،سیب زمینی را پوست می گیریم و می شوییم و روی تخته آشپزخانه مکعبی کوچک خرد می کنیم.داخل تابه ای روغن می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم تا داغ شود و آنوقت سیب زمینی ها را داخل تابه می ریزیم.

 
 
 

مرحله هفتم

حالا مداوم تفت می دهیم تا کمی نرم و پخته شوند ( نمیخواهیم سرخ شوند ) و از روی حرارت تابه را بر می داریم و کنار می گذاریم.قارچ ها را با دستمال نمدار تمیز می کنیم و خوب ساقه های آن ها را می شوییم و روی تخته آشپزخانه آن ها را خرد می کنیم.

 
 

مرحله هشتم

(اگر تمایل دارید در خوراک قارچ ها مشخص باشند کمی درشت خرد کنید)و کنار می گذاریم. پس از اینکه از مدت زمان پخت لوبیاها ۲ ساعت گذشت سیب زمینی های نیم پز را همراه با پیازداغ و قارچ های خرد شده به مخلوط لوبیا چیتی اضافه می کنیم.

 
 

مرحله نهم

در مرحله آخر فلفل سیاه، زردچوبه و کمی نمک را روی مواد می پاشیم و درب قابلمه را می گذاریم تا ۱ ساعت دیگر خوراک بپزد و پخت لوبیا چیتی موجود در خوراک کامل شود. در آخر پخت خوراک لوبیا چیتی که کاملا جا افتاده بود آبلیمو را اضافه می کنیم.

 
 

مرحله دهم

در آخر نمک و فلفل غذا را اندازه می کنیم و در صورت نیاز مقدار نمک و فلفل سیاه اضافه می کنیم. پس از آماده شدن خوراک،آنرا از روی حرارت بر می داریم و در نظر مورد نظر می کشیم و به همراه نان بربری یا نان سنگک تازه سرو می کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *